Airaksisten sukuseuran historia – ja kulttuurimatka Viipuriin 30.7. – 1.8.2019

viipulin-linna

Matkaan lähdetään bussilla Lappeenrannan rautatieasemalta, mukaan mahtuu 30 osallistujaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Bussi on käytössämme koko matkan ajan. Saimaa Travel Oy hoitaa käytännön järjestelyt Venäjän puolella: hotelli, linja-auto sekä varaukset Viipurissa ja Koivistolla.

Matkaohjelma

Tiistai (30.7.)

Lähtö Lappeenrannan rautatieasemalta klo 11. Ajamme Svetogorskin kautta Tali-Ihantalan ratkaisevien taisteluiden paikalle. Sotahistoriaan syventynyt seuramme jäsen Pekka Taattola johdattelee sodan 1939-1944 vaiheisiin.

Matka jatkuu Viipuriin, majoitumme hotelli Druzhban remontoituihin huoneisiin, ilta omaa aikaa.

Keskiviikko (31.7.)

Aamiaisen jälkeen lähdemme klo 10:00 kiertoajelulle Viipuriin paikallisen suomenkielisen oppaan seurassa, teemana Viipuri keskiajalta nykypäivään. Jatkamme Torkkeli Knuutinpojan vuonna 1293 perustamaan Viipurin linnaan, jossa tutustumme museoon, näyttelysaleihin sekä tornin näköalatasanteeseen. Lopuksi käymme vielä Alvar Aallon suunnittelemassa kirjastossa, joka on kunnostettu alkuperäiseen asuunsa erityisine valaistus- ja akustiikkaratkaisuineen.

Kierroksemme kestää noin neljä tuntia, minkä jälkeen iltapäivä on omaa aikaa.

Juhlapäivällinen Pyöreässä tornissa klo 18:00, menusta päätetään myöhemmin. Illan aikana meille esiintyy suosittu kansanmusiikkiryhmä Veresk.

Torstai (1.8.)

Aamiaisen jälkeen lähdemme klo 10 tienoilla hotellista bussilla pitkin rantatietä kohti Koiviston kylää. Näemme kaunista Karjalaa ja lounastamme Koiviston kylällä. Paluu Lappeenrantaan Nuijamaan raja-aseman kautta, aikataulusta voimme keskustella matkan aikana.

Osallistuminen

 

Matkan hinta 250 euroa / hlö ja se kattaa majoittumisen hotelli Druzhbassa 2hh, aamiainen to ja pe, rekisteröintimaksu, tutustuminen Viipuriin sekä to-illan juhlapäivällinen Pyöreässä tornissa ja pe-lounas Koivistolla.

Lisämaksusta

Ryhmäviisumi 76 euroa / hlö. Jos Sinulla on jo viisumi tuolle ajalle, et tarvitse ryhmäviisumia.

Halutessa on mahdollisuus yhden hengen huoneeseen + 58 euroa.

Ilmoittautuminen

 

Sitovat ilmoittautumiset 30.3.2019 mennessä seuran sihteerille Aino Airaksiselle ainoelina.airaksinen@gmail.com tai puhelimeen 050 383 1668.

Huomioitavaa

 

Passin pitää olla voimassa vähintään 6 kk matkan jälkeen.

 

 

Sukuterveisin

Arja Airaksinen

Sukuseuran pj

 

p.s. Jos haluat kysyä matkasta, soita minulle: Arja 0400 678 349